IMG_5372

5 страв, які варто спробувати в Непалі

Ось вже майже 2 місяці, як не оновлювався мій блог і на те була вагома причина. Річ у тім, що я зірвалась і поїхала втілювати свою давню і дуже заповітну мрію – Непал. Я не знала в яких умовах житиму і що на мене чекає, тож вирішила залишити ноутбук вдома. Цей час без постійного зв’язку та інтернету був чудовим, але я не забувала про Вас і збирала різні рецепти національної непальської кухні. Додому я привезла море вражень: Гімалаї, нові друзі, страви, поїздки, волонтерство на чайній плантації і навіть землетрус. На жаль останнє ще досі актуальне для бідних непальців, тож якщо маєте змогу їм чимось допомогти, це варто зробити, вони прекрасні люди.

В цих прекрасних людей є своя особлива кухня, якою я харчувалась впродовж півтора місяця. Тож маю що Вам розказати. Але, все ж таки, почну із традиційного огляду основних страв, які Ви точно спробуєте, якщо подорожуватимете Непалом. Отже…

 

1. Дал Бат

dhalbhat, nepali dhalbhat

Далбат –  улюблена страва усіх непальців. Зазвичай, вони споживають його зранку та ввечері. “Ми їмо далбат щодня і він робить мене дуже щасливим. Ось чому непальці так багато усміхаються” – жартував знайомий.

“Дал” у перекладі – суп з сочевиці, “Бат” – рис. Однак страва подається ще з таркарі (овочеве карі), зеленю, чапаті (традиційний азіатський коржик), пастою-чилі тощо.

Непальці їдять далбат рукою. Як пояснював один місцевий, таким чином вони відчувають температуру страви і перевіряють чи нема у рисі дрібних камінців (хоча насправді варіацій на цю тему ще дуже багато, включно з релігійними). Ще один секрет далбату – замовляючи цю страву в Непалі, Ви можете просити добавки скільки завгодно. Це зручно, коли Ви дуже голодні :)

 

2. Мо-мо

momo, nepali kitchen, момо, непальська кухня, вироби з тіста, традиційна непальська кухня

Якщо далбат – це страва “номер один” у місцевого населення, то момо посідає почесне друге місце. Момо – це своєрідні варенники чи то пельмені, однак їхнє тісто тонше. З начинок зустрічаються курка, паста з сочевиці, капуста, картопля. Подаються момо у кількості 8-10 штук з різними соусами (часто дуже гострими). Начинки також бувають приправленими від душі, особливо у закладах, де харчуються місцеві. Востаннє, саме через кількість чилі,  я не змогла доїсти цю страву :)

 

3. Ласі

бананове ласі banana lassi

Ви не повірите, але я ніколи не куштувала ласі, хоча чула про нього чимало. Можливо, десь підсвідомо, я хотіла спробувати цей напій у такому місці, де він є дійсно поширеним. Нарешті мені це вдалось.

Ласі – напій з йогурту, води, спецій. Також в напій можуть додаватись різні фрукти, наприклад банан або манго, або і те і інше разом. Усі ці інгредієнти збиваються у блендері.

Моїм фаворитом було бананове ласі і я навіть придумала собі мету – знайти найсмачніше у Катманду. Факт – щодалі Ви віддаляєтесь від туристичних районів, тим смачнішим і дешевшим стає ласі. Отакий закон.

 

4. Пакода

pakoda, непальська кухня, вироби з тіста, традиційна непальська кухня

Пакода (або більш відома у ведичній кулінарії як “пакора”) – обсмажені в тісті овочі або фрукти. Пакода – зазвичай споживається як закуска, але її можна замовляти як і повноцінну самостійну страву. На першому фото – обсмажена у фритюрі цибуля, яку подали з карі. Цю страву я замовляла у кафе біля траси (чомусь, саме в таких закладах при дорозі мені завжди смакувало найкраще). Було дуже гостро :)
пакода, непальська кухня
Ще один варіант пакоди – з сиром панір. Зазвичай до цієї страви подають різні соуси. Востаннє мені потрапив дуже цікавий варіант суміші меду та кінзи. Рекомендую.

 

5. Коржики та випічка (чапаті, роті, пурі, самоса)

roti, роті, непальська кухня, вироби з тіста, традиційна непальська кухня

Хліб, як такий, у Непалі – рідкість, зате різних коржиків та хлібців – море. Мабуть, найпопулярнішими є чапаті та роті, які готуються з прісного тіста (лише борошно і вода). Підсмажуються ці хлібці на відкритому вогні і чудово смакують з гострими стравами.

роті, непальська кухня

Тісто для пурі використовується аналогічне, однак смажаться ці хлібці на пательнях у великій кількості олії. Готові пурі надуваються зсередини та стають хрусткими і “повітряними”. Їх також споживають як хліб із різними гострими стравами.

непальська кухня, вироби з тіста, традиційна непальська кухня

Самоса я, на жаль, не сфотографувала, але все ж таки, трішки розповім і про них. Це традиційні пиріжки, які обсмажуються у фритюрі. Вони можуть містити фруктову чи овочеву начинку, однак у Непалі я зустрічала лише самоса з сочевичною пастою.

Самоса смачні, але багато їх не з’їсиш, все ж таки для мого шлунку вони були дещо важкими. Якось я бачила у меню однієї забігайлівки  “самоса чатні” (чатні – суміш приправ та фруктів). На моїх очах працівник просто роздусив пальцями пиріжок та посипав його фруктово-гострою сумішю. Отака страва :)

Насправді в Непалі ще дуже багато їжі та напоїв, про які можна довго розповідати і які варто спробувати. Зокрема обіцяю поділитись простим рецептом смачнющого кіршу (у нас цю страву називають кхір) – рисової каші з кокосом та кардамоном. Гадаю, що багато хто з Вас чув і про масала-чай, який став невід’ємною частиною моїх сніданків. А ще було бурфі – легке морозиво на основі молока та приправ. Але про все це – у наступних записах. Слідкуйте за оновленнями!

Categories: Nepal, Tasty Places, Без категорії