IMG_2863

5 страв, які варто спробувати на Півночі Італії

На початку грудня я звільнилась з роботи і поїхала до Італії. Причин багато: хотілось відпочити, хотілось взяти великий тайм-аут і спокійно подумати про бажаний напрямок у житті, хотілось більше часу приділити своїм блогам, хотілось смачно поїсти і трішки вивчити італійську кухню. Результатом останнього я цілком задоволена: я спробувала багато нових маловідомих страв, відкрила для себе цікаві інгредієнти і, за можливістю, записала чимало рецептів.

Але традиційно почну серію постів із переліку страв, які варто спробувати. Тут не буде пасти, піцци, сирів чи морепродуктів (про це готуються окремі записи). Сьогодні ж я хочу розповісти про цікаві страви, з якими зіштовхнулась вперше і про які раніше чула дуже мало. Цікаво? :)

Отже, що я Вам пораджу спробувати, якщо Ви подорожуватимете Північною Італією…

 

1. Фаріната

IMG_1779

Фаріната – це тонесенький коржик з нутового борошна, який випікається на дровах. Візуально вона дещо схожа на піцу, але спільного у них мало.

За уточненнями моєї тітки – фарінату не варто відносити до страв Північної Італії, тому що походить вона із Лігурії і вже у Пізі має назву cecina. А в деяких регіонах Італії про неї навіть не знають :)

IMG_1776

Зазвичай, цей коржик продають по шматочкам, інколи викладаючи зверху різні начинки (гриби, артішоки тощо). На смак нагадує дуже жирний та хрусткий дерун :) Страва своєрідна, але смачна і варта того, щоб її спробувати.

IMG_1786

Знайти фарінату Ви зможете у піцеріях. До речі, моя перша зустріч з нею відбулась у найстаршій піцерії міста La Spezia під назвою La Рia. Побачивши мій фотоапарат, працівники зраділи і почали позувати, а дізнавшись звідки я -ще й покликали дівчинку-українку, яка працює у цьому закладі, мовляв, це ж твоя землячка, привітайтесь :)

 

2. Фокачча

IMG_2852
Навряд чи когось можна дуже сильно здивувати фокаччею, але, зізнаюсь, спробувала я її вперше. Це такий собі хлібець із дріжжьового тіста, з начинками або без, та хрусткою скоринкою. Дещо нагадує пиріг, який у 90-х роках пекла моя бабця, називаючи це піцою :)

IMG_2851

Фокаччі споживають і як перекус, і як закуску, і як хліб. Мені траплялись наступні начинки: перець, м`ясо, шпинат, артішоки, цибуля, томати та ін. Та найбільше мені сподобалась фокачча, яка була присипана сіллю і змащена оливковою олією. Я не фанат хліба, але тут змітала майже все.

IMG_2863

Знайти справжню італійську фокаччу можна у пекарнях, булочних та закладах із надписом “Focacceria”. Зазвичай у Вас попередньо перепитають якого розміру шматочок Вам підходить і відповідно його вріжуть та зважать. Не прогавте шанс скуштувати цю штуку, Ви не пошкодуєте.

 

3. Згабеї та червоне пиво

IMG_2318

“Які ж у тебе тоді погані звички???” – здивовано запитували італійці, коли дізнавались, що я не вживаю алкоголь і не палю. Але, хитруни, все намагались зловити момент і почастувати мене напоєм із градусом. Зрештою, їм це вдалось. Одного вечора мене повели у заклад під назвою “Таверна” на згабеї та червоне пиво.

Згабеї – це невиличкі квадратики із тіста, обсмажені у фрітюрі. Вони нагадують наші чебуреки, однак у них немає начинки.  До згабеїв подається  м`ясна нарізка та сир. Дуже смачно! А коли це все ще й запиваєш свіжим червоним хенд-мейд пивом …. Словом, я не пила нічого алкогольного цілий рік, та й пива не люблю, але тут не втрималась і навіть відважилась на другий келих. Тому що дійсно багатий смак, тому що дійсно отримуєш насолоду…

 

4. Анісові чіпси

IMG_1831

Так так, Ви не помилились, це чіпси з анісом! Цікавий смак, нагадує ліки з дитинства і сподобається не всім. Але мене вони зачепили. Вперше я їх побачила на вуличці Пізи. Тут знаходилась величезна лавочка з солодощами, а поряд стояв спеціальний апарат, який при Вас виготовляв чіпси.

IMG_1841

Готові анісові хрустики продавці фасують у пакети і складають на вітрину. Вартість величезного мішка чіпсів складає близько 2 євро. Але, перебуваючи у Пізі, спершу обов`язково огляньте вежу, а потім закуповуйтесь ласощами. Інакше буде складно відірватись від цього великого пакету і фото можуть вийти подібні до мого, а сама вежа видасться вже не такою й цікавою :)

IMG_1886

 

5. Випічка

IMG_2771

Я була б не собою, якби не згадала про солодке. Ба більше, випічка у поїздках практично стає моєю основною їжею :) Так от, для Півночі Італії характерні десерти з рису. Пісні, солодкі, солоні – на будь-який смак. Особисто я бачу в цьому кілька великих плюсів: дешево, просто, корисно, ну і смачно звісно.

IMG_2871

Але моїм фаворитом стали тістечка з популярним інгредієнтом – крема пастічера. Це аналог нашого заварного крему, який готується на основі молока, ванілі та кукурудзяного крохмалю. Еклери, тарталетки, слойка і трубочки канолі ала крема (cannoli alla crema). Ну як тут встояти?

IMG_2769

 

Бонус – фрітура

IMG_2959

Не можу не згадати про фрітуру, тому додам її як бонусний пункт. Фрітура – це смажені кільця кальмара. Їх продають як у рибних ресторанах, так і на вулицях як фастфуд. Калорійно, жирно, але один раз дозволити собі таке невеличке задоволення цілком  можна :)

IMG_2963

 

Загалом, я помітила, що дешевих хімічних фастфудів на вулицях Італії не видно. Натомість тут можна побачити або кебаб, або фрітуру та інші смажені морепродукти. До речі, за словами мого брата, в одному з італійських регіонів, лавочки кебабу настільки стали поширеними та популярними, що міський уряд навіть видав закон, який заборонив розміщувати кебаб-кіоски ближче, ніж за 5 метрів один до одного.

На цій ноті звершу свій невеличкий список цікавих страв, які варто скуштувати на Півночі Італії. А ви бували там? Що їли смачного? Діліться враженнями у коментарях!

Categories: Italy, North, Tasty Places, Без категорії